Drodzy Czytelnicy!
Serdecznie witam Państwa na łamach noworocznego wydania „Asysty Dentystycznej”. Zapewne zauważyli Państwo zmiany, jakie zaszły w naszym tytule. Od 2022 roku nasz kwartalnik będzie wydawany na papierze ekologicznym, który jest w 100% wyprodukowany z makulatury i nadaje się do recyklingu. Warto podkreślić także, że zwrot naszego wydawnictwa w stronę ekologii nie ogranicza się tylko do papieru, ale są to także zmiany w opakowaniu wysyłki, w której otrzymują Państwo nasze czasopismo do swoich skrzynek pocztowych. Zrezygnowaliśmy całkowicie z plastiku, obecnie czasopismo jest wysyłane w biodegradowalnej folii PLA – w całości wyprodukowanej z kukurydzy, która może być kompostowana. Dzięki wprowadzonym zmianom możemy choć trochę przyczynić się do zmniejszenia ilości odpadów zanieczyszczających naszą planetę, a Państwo, wybierając nasz tytuł, skutecznie wspomagają ekologiczne działania. Serdecznie zapraszam do lektury nowego ekologicznego wydania „Asysty Dentystycznej”.
Hig. stom. Anna Skiba z gabinetu Stomatologii i Medycyny Estetycznej Agnieszki Cholewy opowiada, jak zmieniła się praca higienistki w dobie pandemii i co w tym zawodzie jest dla niej najważniejsze.
Implantologia jest najdynamiczniej rozwijającą się dziedziną stomatologii na przestrzeni ostatnich dekad.
Jama ustna ma wiele trudno dostępnych miejsc. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pacjenta, na rynek wprowadzono wiele produktów ułatwiających im domową higienę jamy ustnej.
Najnowocześniejsza technologia do profi laktyki jest klinicznie skuteczna i delikatna, a jednocześnie chroni strukturę zęba oraz tkanki miękkie. Nicole Einemann i Manuela Cordes, dwie bardzo doświadczone higienistki stomatologiczne, opisują w poniższym wywiadzie swoje doświadczenia z nowoczesną profi laktyką, która pierwotnie została opracowana przez Axelssona i Lindhego.
Od wielu lat probiotyki są sygnowane jako jedno z wielu narzędzi wspomagających układ pokarmowy, co ma się przekładać na wzrost odporności całego organizmu. Probiotyki stają się coraz popularniejsze również w stomatologii, a na rynku pojawia się sporo propozycji dedykowanych zarówno najmłodszym, jak i starszym pacjentom gabinetów stomatologicznych.
Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat odsetek ludzi starszych stale rośnie, mówi się o starzeniu się społeczeństwa.
Stan zdrowia jamy ustnej Polaków od lat budzi duży niepokój. Jest obiektem badań epidemiologicznych realizowanych od 1997 roku w naszym kraju na zlecenie Ministerstwa Zdrowia. Badanie obejmuje ocenę stanu jamy ustnej w poszczególnych przedziałach wiekowych społeczeństwa od 3. do 74. roku życia.
Zmiana barwy zęba może być spowodowana przez różne czynniki pochodzenia zewnętrznego lub wewnętrznego, zarówno o podłożu ogólnoustrojowym, jak i miejscowym. Na barwę zęba wpływa szereg czynników w czasie rozwoju zęba w życiu płodowym, po narodzeniu i po jego wyrznięciu.
Podtlenek azotu jest powszechnie stosowany w gabinetach dentystycznych jako pomoc w walce ze strachem pacjentów. Celem publikacji jest przedstawienie zarówno korzyści płynących z faktu jego wykorzystania w pracy, jak również ograniczeń w jego zastosowaniu.
Antyoksydanty odgrywają ważną rolę zarówno w procesach fi zjologicznych, jak i patologicznych zachodzących w jamie ustnej. Ślina, wyposażona w mechanizmy antyoksydacyjne, stanowi pierwszą linię obrony przed reaktywnymi formami tlenu (RFT). W przypadku małej zawartości antyoksydantów w ślinie i tym samym braku skutecznej ochrony łatwo dochodzi do uszkodzenia tkanek jamy ustnej przez RFT.
Rok 2021, mimo że był drugim rokiem pandemicznym, dla naszej redakcji był również bardzo pracowity. W skrócie prezentujemy nasze ubiegłoroczne osiągnięcia.